Ušetríme na STK?

ušetrite na stk

Kontrola STK je na Slovensku zo zákona povinná pre každé vozidlo. Jej celková cena sa mení v závislosti od druhu a typu vozidla. Technická a emisná kontrola sa absolvuje v intervaloch vymedzených zákonom. Doklad o platnej kontrole sa prideľuje držiteľovi vozidla pomocou osvedčenia, ako aj doposiaľ fungujúcich kontrolných nálepiek na čelnom skle vozidla. Ak u vás táto nálepka chýba, bude vám udelená pokuta. Nedávno sa u nás zdvihli hlasy za zmenu zákona o potrebnej nálepke. Navrhujúci tvrdia, že pri používaní nálepiek nejde o nič viac ako o prežitok z dôb minulých. V dnešnej dobe naše štátne orgány disponujú elektornickou databázou, kde si možno platnosť TK a EK overiť rýchlo a jednoducho.

V čom by nám zrušenie nálepkového systému skutočne pomohlo?

V prvom rade by nás novela zákona zbavila zbytočnej byrokracie. Pridelenie originálnej nálepky nie je v zásade nič zložité, avšak komplikácie môžu nastať napríklad po jej zničení či zmene ŠPZ daného vozidla. Ak dôjde k zničeniu nálepky, napríklad v dôsledku výmeny čelného skla, nie ste povinný znova absolvovať STK. Zákon nám umožňuje pristaviť vozidlo k takzvanej administratívnej STK, kde bude za poplatok preverená platnosť kontroly. Zrušenie nálepiek by zjednodušilo systém aj v tomto smere. Žiadne znehodnotenia, nezrovnalosti a dlhé drahé vybavovačky.

Zrušenie nálepiek by ušetrilo aj naše peniaze

Cena STK sa mení v závislosti od vozidla, avšak k tejto cene sme v súčastnosti povinný zakúpiť aj kontrolnú nálepku. Takáto nálepka stojí 3€. Vymazanie kontrolných nálepiek z našich skiel by teda ušetrilo tento poplatok. Ďalej by zmena určite ušetrila poplatky za administratívnu kontrolu a iné problémové situácie vzniknuté v súvislosti s nálepkami.